Muzea

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach

Ziębice

Jedyne w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego ma swoją siedzibę w budynku ziębickiego ratusza. Placówka istnieje od 1931 r. i aż do lat 70. XX w. była typowym muzeum regionalnym, gromadzącym pamiątki z Ziębic i okolic. W latach 70. ziębickie muzeum przyjęło nazwę i specjalizację Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego i jest dziś jedyną placówką w Polsce specjalizującą się w tym zakresie. Ziębickie muzeum stara się jednak łączyć funkcję muzeum specjalistycznego i regionalnego, a swoje bogate zbiory prezentuje na 10 stałych ekspozycjach. Można tu obejrzeć dawne sprzęty z mieszczańskiego gospodarstwa domowego, takie jak: żelazka, magle, pralki, miksery, chłodziarki oraz sztućce i naczynia, a także zbiory broni, rzemiosła artystycznego, mebli oraz sztuki: rzeźby i malarstwa z kolekcją ziębiczanina, malarza, konserwatora dzieł sztuki i kolekcjonera – Josepha Langera (1865–1918).

Na stałą ekspozycję muzeum składają się: kolekcja broni białej i palnej, kolekcja śląskiej rzeźby sakralnej, żelazka z czterech stuleci, sala etnograficzna, kuchnia z przełomu XIX i XX w., kolekcja Josepha Langera z pracownią artysty, gabinet barokowy, kolekcja szkła użytkowego, salonik mieszczański biedermeier oraz sala poświęcona dziejom Ziębic: Sambice – Münsterberg – Ziębice.

Muzeum prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia muzealne dla grup zorganizowanych.

Czas zwiedzania wynosi ok. godziny. Ostatnie wejście do muzeum możliwe jest pół godziny przed zamknięciem.

W okresie długich weekendów muzeum jest czynne tak jak w soboty i niedziele.

Galeria

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...