Zabytki

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Ząbkowice Śląskie

Krzywa Wieża (XIV wiek) jest najstarszą budowlą miejską i symbolem Ząbkowic Śląskich, które przed II wojną światową nosiły miano „śląskiej Pizy”. Przez wiele lat pełniła funkcję dzwonnicy pobliskiego kościoła parafialnego. Dziś jest to punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama na Sudety Środkowe i Wschodnie.

Nie wiadomo, dlaczego wieża uległa pochyleniu. Z dokumentów źródłowych wynika, że nastąpiło to pod koniec XVI wieku. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne. Nie wyklucza się również, że przyczyną pochylenia było rozmoknięcie gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu.

Legenda natomiast głosi, że jeszcze w XIX wieku w wieży widniał napis, wykonany ręką budowniczego. „Ich heiß Hohannes Gleiß, hab diesen Turm schieff gebaut mit Fleiß“ (nazywam się Johannes Gleiß, wybudowałem tą wieżę krzywą z pilnością).

Wysokość wieży - 34 m

Odchylenie od pionu – 2,14 m

Ilość schodów prowadzących na górę - 139

 

Godziny otwarcia:

Od 15 kwietnia do 30 września

Codziennie, godz. 9:00 – 19:00

Od 1 października do 14 kwietnia

Codziennie, godz. 9:00 – 17:00

Galeria

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...