Zabytki

Kamienica przy Rynku 25 w Ziębicach

Ziębice

Miejsce urodzenia i zamieszkania Juliusa Schottländera – niemieckiego kupca, właściciela dóbr ziemskich i filantropa pochodzenia żydowskiego. Julius Schottländer urodził się w 1835 r. w Ziębicach i tu rozpoczął działalność gospodarczą jako handlarz wełną i zbożem. Był radcą handlowym i posiadaczem dóbr ziemskich. W niedługim czasie stał się bardzo majętny. Przeniósł interesy do Wrocławia, przez kolejne lata inwestując w przemysł: młyny, cukrownie, cegielnie i cementownie, a także w nieruchomości.

Miał bardzo znaczący wpływ na rozwój Ziębic w XIX stuleciu. Mimo wyprowadzki z miasta nie zapomniał o miejscu, w którym się urodził. Był fundatorem wielu inicjatyw w Ziębicach, m.in. założenia Parku Miejskiego oraz budowy Zamku Wodnego, umiejscowionego na wzniesieniu nazwanym na jego cześć Wzgórzem Juliusa. Na wniosek magistratu i za zgodą Rady Miejskiej z 15 maja 1900 r. Juliusowi Schottländerowi, jako przedstawicielowi rodziny, która ogromnie zasłużyła się dla swojego rodzinnego miasta, nadano tytuł Honorowego Obywatela Ziębic.

Julius Schottländer zmarł w 1911 r. we Wrocławiu. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Ślężnej we Wrocławiu.

Galeria

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...