Obiekty sakralne

Kościół pw. NMP i św. Jana Chrzciciela przy zespole klasztornym w Henrykowie

Henryków

Stary, XIII-wieczny gotycki kościół klasztorny pw. NMP i św. Jana Chrzciciela zyskał w XVII i XVIII w. wspaniały barokowy wystrój. W XVIII w. przebudowano również zabudowania klasztorne, które przetrwały od tego czasu do dziś w praktycznie niezmienionym stanie. 

Niezwykłe wrażenie robi na odwiedzających bogate wyposażenie kościoła. Arcydziełem barokowej snycerki są henrykowskie stalle z zapleckami obrazującymi sceny Męki Pańskiej i niezwykle ekspresyjnymi figurami przedstawiającymi ojców kościoła i świętych. Nie sposób nie zauważyć w henrykowskiej świątyni obrazów śląskiego Rembrandta – Michaela Willmanna. Obraz jego autorstwa, przedstawiający Boże Narodzenie według św. Bernarda, znajduje się w ołtarzu głównym. W innych częściach świątyni również można zobaczyć dzieła mistrza oraz jego ucznia Jana Liszki. O wystrój rzeźbiarski kościoła zadbali Thomas Weissfeldt, Maciej Steinl i Jerzy Leonard Weber.

 

 

Galeria

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...