Przyroda

Park Miejski w Ziębicach

Ziębice

Park Miejski w Ziębicach stanowi wspaniały przykład wczesnej rekultywacji terenów poprzemysłowych. Pod koniec XIX w. zakończono tu wydobycie gliny dla miejscowych zakładów ceramicznych. Staraniem ówczesnego Towarzystwa Upiększania Miasta oraz dzięki podarowaniu miastu gruntów przez rodzinę Schottländerów, założono na tym obszarze urokliwy park, którego malownicze alejki wiją się wśród niewielkich wzgórz.

Na terenie parku znajdują się m.in.: wieża ciśnień, tzw. Zamek Wodny i ogromna figura Orła Piastowskiego autorstwa Tadeusza Tellera, ustawiona w 1971 r. na wzgórzu, z którego rozciąga się piękna panorama miasta i okolicy.

Park nosi imię Stanisława Firleja – Ziębiczanina, społecznika, w latach 1962–79 dyrektora Zakładów Maszyn Ceramicznych i Kamionki. Z jego inicjatywy w zakładach tych powstała stojąca w parku figura Orła Piastowskiego.

Galeria

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...