Obiekty sakralne

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim

Kamieniec Ząbkowicki

Monumentalny gotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP jest częścią opactwa, założonego w 1210 r. przez augustianów, a w 1248 r. przejętego przez cystersów. Wybudowano go w latach 1290–1350, a później kilkukrotnie przebudowywano. Na przełomie XVII i XVIII w. świątynia zyskała obecne, barokowe wyposażenie.

Ogromne wrażenie robi tutejszy ołtarz główny, będący największym ołtarzem drewnianym w Polsce (ma ponad 22 m wysokości). Został on wykonany w latach 1704–1705 przez Krzysztofa Koenigera. W ołtarzu umieszczono malowidła autorstwa Michaela Willmanna. Ponadto w kamienieckim kościele zwracają uwagę przepiękne figury Czternastu Wspomożycieli autorstwa Thomasa Weissfeldta, powstałe w latach 1709–1711. Niezwykle bogate wyposażenie kościoła uzupełniają liczne ołtarze boczne z obrazami Jana Krzysztofa Liszki oraz rzeźby i bogato dekorowana ambona z 1708 r.

Budynek poklasztorny jest dziś siedzibą tutejszego oddziału Archiwum Państwowego.

Galeria

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...