Artystyczne małżeństwo Langerów

Joseph Langer – artysta malarz, konserwator dzieł sztuki i kolekcjoner sztuki urodzony w 1865 r. w Ziębicach. Wykładowca w Królewskiej Szkole Sztuk i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu, dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych. Autor licznych szkiców, projektów i obrazów sztalugowych oraz fresków. Uznany konserwator barokowych malowideł ściennych (m.in. w Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy, w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, w bibliotece Klasztoru Cystersów w Lubiążu). Zmarł w 1918 r. we Wrocławiu. Z jego twórczością można zapoznać się w mieszczącym się w ziębickim ratuszu Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Muzeum udostępnia bogatą kolekcję prac artysty oraz jego zbiory kolekcjonerskie.

Marta Langer-Schlaffke – artystka i nauczycielka, urodzona w Krotoszynie w 1872 r. Od 1904 r. żona Josepha Langera. W swojej twórczości i pracy pedagogicznej skupiła się na koronkarstwie, hafciarstwie, dekoracji wnętrz oraz historii tkaniny i ubioru. Zebrała bogatą kolekcję dawnych strojów. Zajmowała się również malarstwem na porcelanie. W latach 1934–37 przekazała ziębickiemu muzeum bogate zbiory swojego nieżyjącego już męża, przyczyniając się do znacznego rozwoju kolekcji tej placówki.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...