Zabytki

Ratusz w Ziębicach

Ziębice

Wnętrza siedziby władz miejskich zdobią freski Alfreda Gottwalda (1893–1971). Wśród nich, na pierwszym piętrze ratuszowego korytarza, znajdują się obrazy świadczące o książęcej przeszłości miasta. Znajdziemy tu m.in. scenę przedstawiającą nadanie praw miejskich przez księcia wrocławskiego Henryka III Białego, ale przede wszystkim scenę śmierci księcia Jana Ziębickiego w bitwie pod Starym Wielisławiem 27 grudnia 1428 r. Na parterze zaś można zobaczyć scenę przedstawiającą księcia Bolka II skłócającego targowe przekupki.

Obecny ziębicki ratusz jest już trzecim w historii miasta. Wszystkie wcześniejsze, od czasów średniowiecza, umiejscowione były w tym samym miejscu. Dzisiejszy ratusz zawdzięcza swój wygląd gruntownej przebudowie, zakończonej w 1890 r. Wówczas to postanowiono rozebrać prawie cały stary renesansowy budynek, pozostawiając jedynie jego wieżę pochodzącą z 1561 r. i na fundamentach wcześniejszej budowli wznieść obecny ratusz. Zgodnie z duchem epoki, nawiązuje on do historycznych stylów architektonicznych, łącząc w sobie elementy charakterystyczne różnych epok. Także w nim historia odcisnęła cysterskie, tak charakterystyczne dla Księstwa Ziębickiego piętno. W 1927 r., z okazji uroczyście obchodzonej rocznicy 700-lecia przybycia cystersów do pobliskiego Henrykowa, ozdobiono korytarze ratusza wspominanymi wcześniej freskami Alfreda Gottwalda oraz witrażami okiennymi, wśród których znajdował się także ten przedstawiający zakonników z klasztorów działających niegdyś na tej ziemi, a więc krzyżowca z czerwoną gwiazdą, franciszkanina i cystersa.

Dziś w ratuszu swoją siedzibę ma jedyne w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego.

Galeria

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...