Jaromierz

Nazwa wschodnioczeskiego miasta pochodzi od imienia księcia Przemyślidów Jaromíra, pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi jednak już z 1126 r. Jaroměř leży u zbiegu trzech rzek: Laby, Úpy i Metui, mówi się o nim, że jest miastem ogrodów i parków. W centrum zabytkowego rynku z podcieniami dominuje kolumna maryjna z warsztatu Matyáša Bernarda Brauna z lat 1723–1727. Najważniejszym zabytkiem Jaroměřa jest gotycki kościół pw. św. Mikuláša. Do kościoła przylega dzwonnica z bramą, przez którą w średniowieczu przechodziła tzw. Polska Droga.

Do Jaroměřa należy dawna twierdza cesarska Josefov, która została wzniesiona w celu obrony przed wojskami pruskimi. Jej budowa rozpoczęła się w roku 1780. Mieści się w niej najbardziej rozbudowany obronny system podziemny w Europie Środkowej. Unikatowy fragment nadziemnego i podziemnego systemu obronnego twierdzy należy do największych dzieł budownictwa fortyfikacyjnego 2. poł. XVIII stulecia. W Josefovie jest wiele historycznych budynków, w których mają siedziby różne muzea.

Kontakt: www.jaromer-josefov.cz

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...